![]() |
Papuk |
Moja avantura počela je pješačenjem kroz samu šumu premda je do planinarskog doma omogućen pristup automobilima. No zašto bi bilo jednostavno? :-) Ukoliko se odlučite na ovaj moj način, očekuje vas nešto više od sat vremena hoda po uzbrdicama i nizbrdicama Papuka. Ipak, ako niste zavidne kondicije odaberite onu drugu opciju, jer put do tamo gotovo da je lak, no trebat će se vratiti i nazad, osim ako ne namjeravate prenoćiti u planinarskom domu. Dom je sagrađen 1934. i prvi je planinarski dom u Slavoniji, međutim svoj današnji oblik poprimio je tek osamdesetih godina s obzirom da je nekoliko puta stradavao u plamenu. Okružen je s dva prekrasna umjetna jezera, iskopana prema ideji samog grofa, a s ciljem da se izvorska voda akumulira te na taj način spriječi isušivanje slapa za vrijeme ljetnih suša.

![]() |
Borak |
Staza vas vodi od doma duž jezera duboko (i visoko) u šumu. Nekoliko je zanimljivosti osim ljepote čiste prirode na koje ćete naići.
Prvo ćete zastati na samom izvoru, a možete zaviriti i u pećinu iz koje teče. Zatim počinje uspon koji vas vodi do posljednjeg počivališta grofa Josipa Jankovića. Počivalište je u udubini jedne od pećina te ćete se morati popeti drvenom konstrukcijom kako bi vidjeli sarkofag, no prilaz mu je nedostupan. Nema ni potrebe da je drugačije. Što dalje idete penjete se sve više i više. Unatoč stepenicama teren je sve strmiji i moja jedina zamjerka je što nema zaštitne ograde sa strane okrenute jezeru. Doduše, postoje metalni stupići kroz koje je provučeno uže no ono ima samo funkciju da vam olakša da se popnete. Priznajem, imam lagani strah od visina, no treba imati na umu da su posjetioci počesto i djeca.

Strmovitom šetnicom nailazite na zaštićenu biljnu vrstu božikovinu, kraljicu šume tj. staru bukvu, stablo na kojem gozbu imaju mravi i ine životinjice, te se još više penjete kako bi došli do staklarskog groblja. Naime, do 1820.g. na Jankovcu je postojala staklana koja je potom premještena. Dvadesetak godina poslije na Jankovcu postoji i groblje, no ostala su vidljivo sačuvana samo tri groba. Staklarskog upravitelja, te njegove supruge i sina.
![]() |
Sarkofag grofa J. Jankovića |
![]() |
Skakavac |
Možda je ovo mogao biti kraći post. Možda je priča mogla biti zanimljivija. A možda bi i vi mogli posjetiti Papuk. Udahnuti svjež zrak, protegnuti noge i upoznati baštinu naše male, ali zavidno lijepe domovine. Premda nakon ovako "iscpnog izvještaja" (opet možda) nemate potrebu. Unatoč tome predlažem da biser Slavonije doživite sami, a fotografije shvatite kao pozivnicu. I čak i ako ne smatrate da je naziv opravdan, dajte mu priliku i razuvjerit će vas. Pa ne sumnjate valjda u ukus jednog grofa?!
![]() |
Kamene stepenice |
![]() |
Planinarski dom |
MISAO DANA:
"Zelena je osnovna boja svijeta, iz nje proizlazi sva ljupkost:"(Pedro Calderon de la Barca)
Pomalo nadoknađujem sve propušteno i čim nađem slobodnog vremena, pročitam post na tvojem blogu. Ovaj me ostavio bez daha. Možemo samo biti zahvalni na ovako iscprnom putopisu, na priči i fotografijama. I, naravno, shvatila sam ga kao pozivnicu da sama (s obitelji) posjetim ovo izuzetno mjesto.
OdgovoriIzbrišiHvala Sandra, i baš mi je drago da ćeš i ti na izlet! Lijepo se provedite! :)
OdgovoriIzbrišiU proljetno i jesenje vrijeme, dečko i ja obožavamo odvojiti vikende upravo za ovakve avanture. Ruta koja krene preko Starog grada iz Velike, a završi na Jankovcu je savršena za kondiciju, zdravlje, ali i psihički mir. Prekrasan post, jednom možda i zajedno odemo u planinarske pohode..:))
OdgovoriIzbrišiLady slažem se skroz! Samo ja sam uz sve nabrojene dobrobiti zaradila i žuljeve i nabijene palčeve. :) Al´ tko mi je kriv kad idem planinarit u starkama. :) Imat ću ovo zajedničko planinarenje na umu, bogme bi se naćaskale pošteno do odredišta! :D
OdgovoriIzbriši